Junior Football

Welcome to the Gungahlin Jets Juniors – ACT Junior Club of the Year in 2009, 2011 and 2018.

  • Row Image
  • Row Image
  • Row Image
  • Row Image

About

The Jets are a grass-roots, community club offering junior football opportunities for 5 and up. With competitions ranging from Auskick Rookie to Auskick Pro, U10s all the way to U17s in girls, boys and mixed teams, there is a place for every child at the Jets!

If you are new to Canberra and are interested in finding out more about the Gungahlin Jets Junior Club, please e-mail the Junior Committee at juniors@gungahlinjets.com.au.

2021 Committee

Rob McElhinney

President

Katherine Butt

Registrar

Megan Shain

Secretary

Nigel Worthington

Coaching Coordinator

Payton Gregor

Brand & Communications Coordinator

James Risbey

Auskick Rookies Coordinator

Honour Roll, Records and Club Awards

2001

Greg Legge – Under 12

2002

Ben McKenna – Under 13

2003

Alex Grozinger – Under 12

2004

Daniel Bateman – Under 12

Lachlan Highfield – Under 13

2005

Luke Allen – Under 12

Dane Robertson – Under 14

2006

Josh O’Brien – Under 12

Luke Allen – Under 13

2007

Brandon Van Der Kolk – Under 12

David Stevenson – Under 14

2008

Scott Burden – Under 12

Brandon Van Der Kolk – Under 14

Conor Tow – Under 16

2009

Kieren Whyte – Under 12

Jarrod Gregory – Under 14

Tom Sutton – Under 16 Division 2

2010

Kieren Whyte – Under 12 Division 1

Nick Tanner – Under 12 Division 2

James Carman – Under 14

Jordan Reynolds – Under 16 Division 1

Annaliese Fennis – Youth Girls Under 15 (joint)

Riley O’Shaughnessy – Youth Girls Under 15 (joint)

2011

Nick McEwen – Under 12 Division 1

Darsen Bosnjak – Under 12 Division 2

Wil Clarke – Under 12 Division 2

Jake Hoyne – Under 14 Division 1

Kyle Morton – Under 14 Division 2

Jesse Wilesmith – Under 16 Division 2

Taylann Cahill-Savage – Youth Girls Under 18

2012

Nathan Sheldon – Under 12 Division 1

Liam Bell – Under 12 Division 2

Finian Dwyer – Under 14 Division 1

Curtis Moroney – Under 14 Division 2

John Hohnke – Under 16 Division 2

Annaliese Fennis – Youth Girls Under 18

2013

Matthew Hambleton – Under 12

Connor Bell – Under 13 Black

Andrew Datson – Under 13 Blue

Brodie Porche – Under 14

Finian Dwyer – Under 15

Mitchell Green – Under 17

hanelle Frost – Youth Girls

2014

Under 11 Black – Lachlan Cossins

Under 11 Blue – Brayden Jones

Under 12 Black – Jake Thorpe

Under 12 Blue – Blake Holloway

Under 13 – Matthew Hambleton

Under 14 Blue – Andrew Datson

Under 14 Black – Matthew Reynolds

Under 15 – James Victory

Under 17 – Liam Hunter

Youth Girls – Isabel Palm

2015

Under 11 – Jesse Heighway

Under 12 Blue – James White

Under 12 Black – Lachlan Cossins

Under 13 – Jake Thorpe

Under 14 – Matthew McGrory

Under 15 – Jarryd Karro

Under 17 – Kyle Moreton

Youth Girls – Samantha Rubino

2016

Under 11 – Josh Baldwin and Jonathon Young

Under 12 – Tanner Shalless

Under 13 – Alex Looby

Under 14 – Matthew Hambleton

Under 15 – Lachlan Lawrence

Under 16 Youth Girls – Lily Croker

Under 17 Blue – Mitch McGovern

Under 17 Black – James Victory

Under 19 Youth Girls – Savannah Sithideth

2017

Under 11 Blue – Darcy O’Keeffe

Under 11 Black – Edward Butt

Under 12 – Joshua Kaloz

Under 13 – Tanner Shalless

Under 14 – Ethan Hopman

Under 15 Boys – Matthew Hambleton

Under 15 Youth Girls – Eleanor Bishop

Under 17 Boys – Jarryd Karo

Under 18 Youth Girls – Sam Rubino

2018

Under 11 Black – Murphy Elkins

Under 11 Blue – Axly Foley-Guerin & Jaydon Sirr

Under 12 Black -Ari Northey

Under 12 Blue – Darcy O;Keeffe

Under 13 – Jett Jones

Under 14 – Daniel Hoffmann

Under 15 – Noel Criwther

Under 17 – Jake Thorpe

Youth Girls Under 15 – Kendal Judd

Youth Girls Under 18 – Sam Rubino

2019

Under 11 Black – Mario Tinelli

Under 11 Blue – Aiden Watts

Youth Girls Under 12 – Rachel Carroll

Under 12 Black – James Boyd

Under 12 Blue – Darby Veitch

Under13 – Darcy O’Keeffe

Under 14 – Brayden Atkins

Under 15 – Ryan Ulrich

Under 17 – Jay Pennay

Youth Girls Under 16 – Nicole Vea

Rising Star Women – Maddy Bugg

2020

Under 11 – Preston Singer

Under 12 – Joshua Rooks

Under 13 Black – Darby Veitch

Under 13 Blue – Xavier Cooper

Under 14 – Darcy O’Keeffe

Youth Girls Under 14 – Aluel Yony

Under 15 – Jamieson Norris

Youth Girls Under 16 – Marissa Kapotas

Under 17 – Daniel Hoffmann

Under 18 Womens Rising Stars – Jessica Workman

2007

Jack Steel – Under 12

Trent Edwards – Under 14

2008

Joshua Hogan – Under 12

Mitch Cody – Under 14

Conor Tow – Under 16

2009

Benjamin Rolfe – Under 14

Tom Sutton – Under 16 Division 2

2010

Marcus Divito – Under 12 Division 1

James Victory – Under 12 Division 2

Mitchell Green – Under 14

Jordan Reynolds – Under 16 Division 1

Sarah Atkinson – Youth Girls Under 15

2011

James Victory – Under 12 Division 1

Laekan Storey – Under 12 Division 2

Kieren Whyte – Under 14 Division 1

Mathew Preston – Under 14 Division 2

Ben Rolfe – Under 16 Division 2

Riley O’Shaughnessy – Youth Girls Under 18

2012

Nathan Sheldon – Under 12 Division 1

Alistair Wallace – Under 12 Division 2

Benjamin Taylor – Under 14 Division 1

Curtis Moroney – Under 14 Division 2

Daniel Hambleton – Under 16 Division 2

Isabelle Atkinson – Youth Girls Under 18

2013

Matthew Hambleton – Under 12

Liam Bell – Under 13 Black

Andrew Datson – Under 13 Blue

Cameron Evans – Under 14

James Victory – Under 15

Liam Hunter – Under 17

Taylah Frost – Youth Girls

2014

Under 11 Black – Tayus Withers

Under 11 Blue – James White

Under 12 Black – Jacob Berry

Under 12 Blue – Mitchell Evans

Under 13 – Matthew McGrory

Under 14 Black – Liam Bell

Under 14 Blue – Elliot Johns

Under 15 – Mitchell McGovern

Under 17 – Finian Dwyer

Youth Girls – Elizabeth Agnew

2015

Under 11 – Jake Rawlings

Under 12 Black – Daniel Hoffman

Under 12 Blue – Brayden Jones

Under 13 – Blake Holloway

Under 14 – Jack White

Under 15 – Lachlan Smith

Under 17 – Mitchell McGovern

Youth Girls – Olivia Harding

2016

Under 11 – Jett Jones

Under 12 – Joven May

Under 13 – Tyus Withers

Under 14 – Jake Thorpe

Under 15 – Matthew McGrory

Under 16 Youth Girls – Madeline Bugg

Under 17 Blue – Shane Gartside

Under 17 Black – Andrew Datson

Under 19 Youth Girls – Jordan Joyce

2017

Under 11 Blue – Rok van Dalen

Under 11 Black – Ari Northey

Under 12 – Thomas Penfold

Under 13 – Kyan Rankine

Under 14 – Tayus Withers

Under 15 Boys – Jesse Croker

Under 15 Youth Girls – Madeline Bugg

Under 17 Boys – Riley Snell

Under 18 Youth Girls – Pagan Harrison-Brown

2018

Under 11 Black – Jack Dugbale

Under 11 Blue – Darby Veitch

Under 12 Black – Edward Butt

Under 12 Blue – Harrison Baker

Under 13 – Joshua Baldwin

Under 14 – Scott Lee

Under 15 – Biar Biar

Under 17 – Kial Huender

Youth Girls Under 15 – Jessica Workman

Youth Girls Under 18 – Matisse McNair

2019

Under 11 Black -Isaac Quade

Under 11 Blue – Clancy Preston

Youth Girls Under 12 -Bree Wilson

Under 12 Black – Matthew Hannan

Under 12 Blue – Joshua Wickham

Under13 – Harrison Greenwood

Under 14 – Jamieson Norris

Under 15 – Daniel Hoffmann

Under 17 – Blake Holloway

Youth Girls Under 16 – Marissa Kapotas

Rising Star Women – Lily Corcker

2020

Under 11 – Maxwell Clark

Under 12 – Maxwell Clark

Under 13 Black – Lachlan Vincent

Under 13 Blue – Harry Sawyer

Under 14 – Isaac Baldwin

Youth Girls Under 14 – Rachel Carroll

Under 15 – Jett Jones

Youth Girls Under 16 – Montanna Bone

Under 17 –  William Simmons

Under 18 Women’s Rising Stars – Ainslie Winefield

2000 – Terry Greaves

2001 – Matt Blythe

2002 – Steve Crawford

2003 – Bruce Chalker

2004 – Graham Bonnett

2005 – John Bink

2006 – Julie Hope

2007 – Rohan Wilson

2008 – Paul Reddacliff

2009 – Rohan Wilson

2010 – Anthony Victory

2011 – Scott Wallace

2012 – Terry Evans

2013 – Scott Wallace

2014 – Terry Evans

2015 – Aimee Kable

2016 – Anthony Victory

2017 – Hambleton Family

2018 – Louise Hambleton

2019 – Steve May

2020 – Steve May

2007 – Graham Bonnett

2008 – Leo Hasler

2009 – Kirrily Efford and Mark Godfrey

2010 – Scott Wallace

2011 – Terry Evans

2012 – Michael Whyte

2013 – Anita Downey

2014 – Aimee Kable

2015 – Steve Wall

2016 – Shane O’Keeffe

2017 – Terry Evans

2018 – Lisa Murphy

2019 – Lisa Murphy

2020 – Craig Rowell

2000 – Jim Phasey

2001 – Paul Priestly

2002 – Roger Braid

2003 – Martin Bigmore

2004 – Martin Bigmore

2005 – Kim Daly

2006 – Lisa Bourke

2007 – Michael Whyte

2008 – Dave Smith

2009 – Anthony Victory

2010 – Tim Dalwood

2011 – Rob Pickersgill

2012 – Tim Caesar

2013 – Anthony Victory

2014 – Chris Klose

2015 – James Smith

2016 – Russell Stewart

2017 – Tim Van Dalen

2018 – Steve Withers

2019 – Andrew Baldwin

2020 – Tim Van Dalen and Dan Scholfield

2011 – Michael Wallace and Cam Evans

2012 – Cam Evans

2013 – John Hohnke

2014 – Dayle McKee

2015 – Elizabeth (Lizzie) Agnew

2016 – James Victory

2017 – Darcy O’Keeffe

2018 – Logan O’Shaughnessy

2019 – Edward Butt

2020 – Tori Hunt and Claire Martin